Wiele ośrodków oferuje również szkolenia dla pilotów, zaopatrzenie pilotażowe, czy też organizuje różnego typu zawody, pokazy lotnicze. Mimo, że kojarzy się on głównie z lataniem hobbystycznym, to wielu pilotów dużych samolotów zaczyna właśnie w takich aeroklubach.
Ośrodki tego typu powstają zazwyczaj przy mniejszych lotniskach podmiejskich lub obszarach wiejskich, z dala od miejskiego ruch ulicznego. Członkowie klubowi zazwyczaj opłacają comiesięczne składki, które pozwalają pokryć koszty działalności (hangary, samoloty, itp.). Organizacje te utrzymują się głównie z opłat za szkolenia, organizowanie imprez, przelotów i wiele innych.
Pierwsze starania w założeniu klubu zrzeszającego lotników poczyniono w 1911 r. w zaborze Rosyjskim przez Konstantego i Sławomira Lubomirskich.
W lutym 1920 r. zrzeszenie weszło w skład FIA (Międzynarodowa Federacja Lotnicza). Natomiast w czerwcu 1920 r. powstał Warszawski Aeroklub Polski. Oba wyżej wymienione aerokluby 18 stycznia 1921 roku połączyły się w jedną ogólnopolską organizacje ARP (Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej). Przed 1939 r. założono wiele stowarzyszeń tj. Liga Lotnicza i Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Nawiązano liczne kontakty z zagranicznymi zrzeszeniami. Polscy piloci odnosili też wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Największymi sukcesami było zajęcie dwukrotnie pierwszego miejsca przez Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 (Challenge International de Tourisme) i zwycięstwo w zawodach organizowanych w dniach 28 sierpnia - 19 września 1934 w Warszawie przez Jerzego Bajana i Gustawa Pokrzywkę.
Od 1950 r. ARP przekształcono na Aeroklub PRL i tak istniało ono aż do roku 1990. W 1990 r. na XIV Nadzwyczajnym Zjeździe Delegatów Aeroklubów Regionalnych Aeroklubu PRL postanowiono zmienić nazwę na Aeroklub Polski, która nawiązuje tym samym do historycznego pierwszego polskiego Aeroklubu powstałego w Poznaniu.
Obecnie w naszym kraju znajdują się 64 regionalne Aerokluby wchodzących w skład Aeroklubu Polskiego.