1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

 Polscy piloci szybowcowi zakończyli zawody z czterema najcenniejszymi krążkami – dwoma złotymi i dwoma srebrnymi.

 

W klasie 15-metrowej zdecydowanie wygrał najbardziej utytułowany szybownik świata Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski). Polak tym samym powiększył swoją kolekcję o piętnasty tytuł Szybowcowego Mistrza Europy. Warto dodać, że Sebastian posiada też 16 tytułów Szybowcowego Mistrza Świata. Dzięki tak wielkim sukcesom umocni się na pozycji lidera w światowym rankingu pilotów szybowcowych FAI.

Drugie miejsce w klasie 15-metrowej też jest biało-czerwone – wywalczył je Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski). Jest to pierwszy tytuł Wicemistrza Europy tego zawodnika. Ale nie pierwsze podium – Łukasz posiada już na swoim koncie dwa tytuły Wicemistrza świata w klasie 15-metrowej z 2017 i 2021 roku.

Zwycięzcy piloci latali na polskich szybowcach klasy 15-metrowej Diana 2 produkowanych prze firmę Avionic.

W licznie obsadzonej klasie Standard znakomicie finiszował nasz trzeci reprezentant Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski). Wygrał trzy ostatnie konkurencje i rywalizację zakończył na drugim miejscu, zdobywając tytuł Wicemistrza Europy w klasie Standard. W swoim dorobku Łukasz posiada również tytuł drugiego Wicemistrza Europy w klasie Club (2013) i Mistrza Europy w klasie Standard (2015).

Ostatecznie, dzięki dobrej postawie wszystkich sześciu naszych zawodników, Polska zdobyła złoty medal w klasyfikacji zespołowej.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Aeroklubu Polskiego pod poniższym linkiem:

https://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/zlota-druzyna-polska-reprezentacja-szybownikow-zakonczyla-zmagania-na-szybowcowych-mistrzostwach-europy/

Pełne wyniki dostępne są na https://www.soaringspot.com/en_gb/21st-fai-european-gliding-championships-pociunai-2022/results

Gdybyście Państwo potrzebowali więcej szczegółów, jestem do dyspozycji.

Z pozdrowieniami, 

Anna Markowska

PR Manager Aeroklubu Polskiego

e-mail: a.markowska@aeroklubpolski.pl

tel.: 601 33 52 11