ROBIN LOGO GUT

Robin Aircraft to francuski producent lekkich samolotów. Jego siedziba położona jest w Centre-Est Aviation, Pierre Robin i Avions Apex Aircraft.

Firma została założona przez Pierre'a Robina i Jean Délémontez , którzy byli głównymi projektantami samolotów marki Jodel. W październiku 1957 roku rozpoczęto produkcję samolotów z serii darois, w pobliżu Dijon, Francja .

Pierwszy samolot został zaprojektowany przez Robin i Délémontez, oparty na modelu  D10, mieścił on do czterech osób. Jak się później okazało Robin i Délémontez pracowali nadal nad rozwijaniem projektu dla modelu DR100  w latach 1957 i 1972. Model DR100 jest jednym z najczęściej kojarzonych samolotów tej marki.

Innym znanym samolotem marki był Robin DR400, który swój pierwszy start miał  w 1972 roku i do dzisiaj jest produkowany. Ma trójkołowe podwozie i może przenosić maksymalnie do 4 osób. Najbardziej rozpoznawalnym z samolotów tej firmy jest do dziś DR400, stworzony przez Pierre'a Robina i Jean Délémontez.

Robin HR200 projektowany był przez, Chrisa Heintza i jest to pełni metalowy w przeciwieństwie do drewnianych samolotów serii DR. Jest to samolot akrobacyjny oraz lekki używany głównie jako samolot szkoleniowy. Seria Robin R2000 została stworzona na podstawie HR200 i jest produkowana jako Alpha 2000 przez Alpha Aircraft w Hamilton, w Nowej Zelandii od 2004 roku.
Apex Aircraft uległa likwidacji w 2008 roku i została przejęta przez CEAPR.
W 2012r produkcję samolotów Robin wznowiono pod nazwą Robin Aircraft. Posiadają wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa i są produkowane dla firmy CEAPR.

 

Modele

 

  • Robin Aiglon
  • Alpha 2000

 


Na podstawie wikipedia.en