PZL

 

Państwowe Zakłady Lotnicze (PZL) – polska wytwórnia lotnicza, założona we Warszawie w 1928r. W okresie PRL spółka nosiła nazwę Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego. Wiele lat później zmieniono jej nazwę na Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego i Silnikowego "PZL".

 

W 2008 roku w Polsce istniały cztery zakłady:

  •     Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Kalisz"
  •     Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów"
  •     Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik"
  •     Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Warszawa II" (Bumar)

 

Państwowe Zakłady Lotnicze zostały założone w Warszawie w 1928r. po swoich poprzednikach Centralnych Warsztatach Lotniczych. Pierwszym ich produktem był licencyjny francuski samolot myśliwski Wibault 70, który pozwolił opanować nową technologię konstrukcji samolotów. Wkrótce utalentowany konstruktor Zygmunt Puławski zaprojektował serię nowoczesnych górnopłatowych myśliwców.

Ostatni wariant PZL P.24 rozwinięty już po śmierci Puławskiego, był eksportowany do kilku krajów świata. PZL budowała również w małych ilościach samoloty sportowe, przed 1939 rokiem PZL opracowała także projekty oraz prototypy samolotów myśliwskich i samolotu pasażerskiego PZL.44 Wicher.

Od 1934 główny zakład PZL mieścił się w Warszawie na Okęciu i nosił oznaczenie PZL WP-1 ( Wytwórnia Płatowców nr 1). Tuż przed II wojną światową otworzyli dwie nowe fabryki lotnicze znajdujące się w Mielcu i Rzeszowie.

Nowy oddział w Mielcu PZL WP-2 (Wytwórnia Płatowców-2), którego budowę rozpoczęto 1 września 1937r. wyprodukował 6 szt. bombowca PZL 37 Łoś z części dostarczanych z Warszawy.

W Rzeszowie powstał zakład PZL WS-2. Prace budowlane rozpoczęto wiosną 1937r, a już w lipcu rozpoczęto produkcje. W 1938r zbudowano bloki mieszkalne osiedla WSK. Fabryka PZL WS-2 w Rzeszowie miała produkować silniki dla samolotów w Mielcu. Planowano przenieść tu produkcję silników Bristol Pegasus z fabryki w Warszawie.

Docelowo zamierzano produkować w Rzeszowie 450 sztuk silników rocznie. Jednak po wybuchu wojny i wkroczeniu do Rzeszowa wojsk niemieckim fabryka zaprzestała pracy.

Oddział PZL WS-1 (Wytwórnia Silników-1) w Warszawie również budował silniki lotnicze przede wszystkim silniki na licencji brytyjskiej firmy Bristol.

 

 

Na podstawie wikipedia.pl