Producent / Kraj: Piper USA

 

Model: PA-48 Enforcer

 

 

 

 

 Piper PA48 Enforcer USAF

 

1. Historia modelu

 Piper PA-48 Enforcer jest to turbośmigłowy, lekki, bliskiego wsparcia powietrznego / samolot szturmowy zbudowany przez Piper Aircraft Corp. Lakeland na Florydzie . Był to ostateczny rozwój pierwotnego, z II wojny światowej, North American P-51 Mustang'a . Enforcer koncepcja został stworzony i oblatany jak Cavalier Mustang David Lindsay, właściciela Cavalier Aircraft , w odpowiedzi na program United States Air Force PAVE COIN, ale Cavalier nie miał siły przebicia lub politycznych zdolności do produkcji masowej produkcji Enforcer , więc program został sprzedany Piper Lindsay w 1970 roku.

 

 

 
2. Schemat  

 piper-pa-48-enforcer 06

Oferta sprzedaży

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  1 × Lycoming YT55-L-9 turbośmigłowy
Maksymalna moc  2455 EHP (1823 kW)
Płatowiec  
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
12,60 m
Długość 10,41 m
Wysokość 2,67 m
Masy  
Masa własna
 3266 kg
Maksymalna masa startowa  6350 kg
Masa użyteczna  
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  556 km / h
Prędkość podróżna  408 km / h
Prędkość minimalna  183 km / h)
Wznoszenie maksymalne  26,1 m / s
Rozbieg  
Dobieg  
Zużycie paliwa przy prędkości podróżnej  
Pułap  6100 m
Zasięg  

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}