Producent / Kraj: Piper USA

 

Model: PA-24 Comanche

 

 

 

 PA-24 Comanche

 

 

1. Historia modelu

 Piper PA-24 Comanche jest to cztery-miejscowy, nisko skrzydłowy, w całości z metalu, lekki samolot z pół- samonośnej konstrukcji z trójkołowym chowanym podwoziem . Piper Aircraft zaprojektowany i opracowany w Comanche; po raz pierwszy poleciał w dniu 24 maja 1956 roku wraz z Twin Comanche , to składa się głównego składu Piper Aircraft do 1972 roku, kiedy to linie produkcyjne do obu samolotów zostały wymazane w wyniku powodzi .

 
2. Schemat  


 PA24-260B

Oferta sprzedaży

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  1 × Lycoming IO-540
Maksymalna moc  260 KM (194 kW)
Płatowiec  
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 10,97 m
Długość  7,62 m
Wysokość  2,29 m
Masy  
Masa własna
804 kg
Maksymalna masa startowa  1451 kilogram
Masa użyteczna  
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  298 km / h
Prędkość podróżna  
Prędkość minimalna  
Wznoszenie maksymalne  6,7 m / s
Rozbieg  
Dobieg  
Zużycie paliwa przy prędkości podróżnej  
Pułap  5945 m
Zasięg  1970 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}