EBACE 2

EBACE jest organizowane przez European Business Aviation Association (EBAA), wiodące stowarzyszenie przemysłu lotniczego w Europie oraz National Business Aviation Association (NBAA), wiodący głos dla przemysłu lotniczego w Stanach Zjednoczonych. Wystawa ma kształt trzydniowej imprezy i odbywa się po raz szesnasty w Genewie. Mimo, że EBACE jest najważniejszym w Europie wydarzeniem poświęconym wyłącznie lotnictwu biznesowemu, wśród uczestników znajdziemy przedstawicieli tej branży z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. Impreza odbywa się w Palexpo, nowoczesnym centrum kongresowym, znajdującym się tuż przy międzynarodowym lotnisku Genewa-Cointrin (IATA: GVA, ICAO: LSGG).

EBACE5 2

Na tegorocznym EBACE, na ponad 40.000 metrach kwadratowych powierzchni wystawowej, prezentuje się 400 firm związanych z lotnictwem biznesowym z całego świata, a na płycie genewskiego lotniska można zobaczyć sześćdziesiąt samolotów największych producentów tejże branży.

EBACE2

Tegoroczna impreza pod hasłem: „Lotnictwo może inspirować niemożliwe”rozpoczęła się od prelekcji Bertranda Piccard, który również 10 lat temu był gościem EBACE. Wtedy opowiadał o swojej wyprawie balonem wokół kuli ziemskiej.
"Spodziewaliśmy się, że opowie nam, co osiągnął i w jaki sposób,” powiedział Ed Bolen, CEO National Business Aviation Association (NBAA), po raz kolejny przedstawiając Piccarda. „Zamiast tego poświęcił dużo czasu opowiadając o swoim kolejnym wyzwaniu, jakim było latanie dookoła świata samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną.”
Piccard jest fundatorem i pomysłodawcą projektu Solar Impuls. W ciągu ostatnich 10 lat swoje „niemożliwe” marzenie zrealizował od samego początku – od znalezienia instytucji naukowej, która zaprojektowałaby samolot napędzany energią słoneczną, poprzez jej budowę, a następnie sam zasiadł za sterami maszyny by bez kropli paliwa okrążyć ziemię.
„Kiedy tu byłem ostatni raz, nie powiedziano mi, że mój pomysł był szalony”- mówił Piccard do licznie zgromadzonej publiczności na otwarciu tegorocznego EBACE.
Wielokrotnie podczas realizacji projektu, zwłaszcza na początku słyszał on, że jego marzenie jest niemożliwe „właśnie tylko dlatego, że nikt jeszcze tego nie zrobił przed nim", powiedział. "W przeciwnym razie zawsze będzie niemożliwe."

EBACE6 2

 

Tekst i zdjęcia: Ernest Janczyk