BombardierLearjetLOGO

 

Learjet Company – amerykański producent niewielkich samolotów biznesowych na użytek cywilny i wojskowy. Firmę założono w Wichita, w stanie Kansas w latach 50. XX wieku pod nazwą Swiss American Aviation Company. Obecnie Learjet jest w korporacji Bombardier Aerospace pod nazwą Bombardier Learjet Family.

Learjet to jedna z pierwszych firm, w których produkowano prywatne, luksusowe samoloty . Wstępny projekt Lear był oparty na eksperymentalnym, amerykańskim samolocie wojskowym znanym jako Marvel. Zmieniono w nim kadłub, a także zamontowano również silniki turboodrzutowe dla kanałowych silników wentylatora.

Learjet45-gama

10 kwietnia 1967 roku, 60% udziałów przejęła firma Gates Rubber z Denver (stan Kolorado). Lear pozostał jednak w zarządzie firmy. 2 kwietnia 1969, przedsiębiorstwa połączyły się tworząc Gates Learjet Corporation. W 1971 roku, pierwszy model 25,  zasilany przez silnik Garrett TFE731-2, został oblatany i rozpoczęto jego eksport za granice kraju. To samo stało się z Learjet 35. Korporacja odniosła duży sukces otrzymując w tym samym roku nagrodę prezydenta za promowanie sprzedaży eksportowej.

W 1976 roku firma zwiększyła swoją miesięczną produkcję samolotów do dziesięciu sztuk.

24 sierpnia 1977 roku  swój pierwszy lot wykonał Learjet 28 . Model został wyposażony w nowy rodzaj skrzydeł, byl też wydajniejszy jeżeli chodzi o gospodarowanie i wydajność paliwa. Jest to jeden z bardziej udanych modeli, którymi szczyci się firma.

W roku 1990 roku Bombardier Aerospace zakupił udziały firmy Learjet Corporation. Samoloty Learjet zaczęto sprzedawać pod nazwą "Bombardier Learjet".

Jeszcze w październiku tego samego roku Learjet 60,  średniej wielkości samolot, miał swój pierwszy lot, a następnie w dniu 7 października 1995 roku wystartował Learjet 45 .

 

W 2007 roku firma Bombardier Learjet rozpoczęła nowy projekt, którego sercem miał być samolot Learjet 85 .