Kamow - nazwa założonego w 1948 roku radzieckiego lotniczego eksperymentalnego biura konstrukcyjnego (ros. ОКБ "Камов"), które swą nazwę wzięło od nazwiska ówczesnego głównego konstruktora - Nikołaja Iljicza Kamowa - zajmującego się projektowaniem śmigłowców.

Po śmierci konstruktora w 1973 roku biuro działało nadal pod niezmienioną nazwą, a po przemianach politycznych w Rosji w latach 90. XX wieku przekształciło się w 1992 roku w rosyjską spółkę akcyjną (ros. ОАО Камов, ang. Kamov JSC), producenta śmigłowców, w przeszłości głównie wojskowych (np. Ka-25), aktualnie - również cywilnych (np. Ka-62).

Firma jest znana ze stosowania w swoich konstrukcjach unikalnego i charakterystycznego, współosiowego, przeciwbieżnego układu wirników nośnych, którego twórcą był Nikołaj Kamow (np. Ka-27, Ka-32).
Kamow Ka-27 na pokładzie USS „San Jacinto” podczas manewrów na Morzu Bałtyckim w 2003 roku

Konfiguracja taka nie wymaga stosowania wirnika ogonowego, ponieważ kompensację momentu obrotowego zapewnia drugi, przeciwbieżny wirnik. Pozwala to m.in. na budowanie maszyn bardziej zwartych, o mniejszych gabarytach niż porównywalne maszyny w układzie klasycznym, eliminuje straty mocy powodowane przez konieczność transmisji jej części do śmigła ogonowego, jego brak usuwa również zagrożenie dla personelu naziemnego powstające w konwencjonalnych konstrukcjach.

Obecnie przedsiębiorstwo jest częścią założonej w 2006 roku spółki akcyjnej "Helikoptery Rosyjskie" (ros. ОАО "Вертолеты России", ang. Russian Helicopters JSC) - spółki zależnej, zrzeszającej m.in. Moskiewską Fabrykę Śmigłowców im. Michaiła Mila i Rostvertol i należącej w całości do rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Oboronprom. Zadania, jakie stawia sobie firma "Helikoptery Rosyjskie" to m.in. organizacyjna integracja rosyjskich firm produkujących śmigłowce oraz ustanawianie nowych standardów organizacyjnych, technicznych i poprawa konkurencyjności[1]. Wśród współczesnych konstrukcji firmy Kamow ciekawym technicznie projektem jest np. wojskowy Ka-50.

Śmigłowce biura konstrukcyjnego Kamowa są produkowane między innymi w Arseniewskich Zakładach Lotniczych "Progress" i Kumiertauskich Zakładach Lotniczych.

Źrodło: wikipedia.pl