Cessna Aircraft Company - jeden z najbardziej znanych producentów lekkich samolotów (nazywanych dawniej Columbia). Historia firmy sięga początków XX w. kiedy to w 1911 r. Clyde Cessna, farmer zamieszkały w USA, wybudował drewniany samolot i przeleciał nim jako pierwszy trasę pomiędzy rzeką Missisipi oraz Górami Skalistymi. Sukces biznesowy jest zasługą jego wnuka - Dwane'a Wallace'a.

Przedsiębiorstwo kilka razy zmieniło właściciela. Od 1992 r. jej właścicielem jest firma Textron Inc. W latach 1960-1989 w Europie wersje licencyjne produkowała francuska firma "Reims Aviation".

Najbardziej znane modele to szkoleniowo-treningowy Cessna 150 (i jego nowsza wersja - 152), a także rodzina Conquest (od modelu 425), która począwszy od modelu 500 została przemianowana na Citation. Citation to samoloty przeznaczone do przewozów pasażerskich - głównie biznesowych. Modele Citation są dostępne w różnych wariantach. Model Citation X uchodzi za najszybszy biznesowy samolot dotąd wyprodukowany. Może pomieścić maksymalnie 12 osób.

Źródło: wikipedia.pl

 

Najbardziej znane obecnie modele to: szkoleniowo-treningowy Cessna 150 (i jego nowsza wersja - 152).