Producent / Kraj: Breguet / Francja

 

Model: 941

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Czterosilnikowy samolot pasażersko-transportowy typu STOL (pierwszy lot prototypu 1.01.1961 r.), wolnonośny górnopłat z tradycyjnym ustrzerzeniem. Duże skrzydła i klapy kierujące przepływ powietrza na całej rozpiętości skrzydeł pozwoliły osiągnąć dobre parametry lotu z małą prędkością, co zostało zademonstrowane podczas startów z dróg publicznych i lądowań na nich.

 

1.1. Konstrukcja

  • metalowa

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  8x Turboméca Turmo IIID
Maksymalna moc  8 x 970 kW
Załoga  55-60
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 23,40 m
Długość  23,75 m
Wysokość  9,65 m
Masy  
Masa własna
 13460 kg
Maksymalna masa startowa  26500 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  450 km/h
Prędkość podróżna  400 km/h
Pułap  9500 m
Zasięg  3100 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}