Producent / Kraj: Breguet / Francja

 

Model: 763

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Czterosilnikowy samolot pasażerski-transportowy (pierwszy lot 15.02.1949 r.), wolnonośny średniopłat z dwuczęściowym usterzeniem poziomym i dwoma sterami kierunku. Miał kadłub z dwoma pokładamim, dzięki którym można było przewozić tylko pasażerów, tylko ładnuki lub ładunki i pasażerów. Pokład dolny mozna było załadować przez duże tylne drzwi ładunkowe.

 

2. Schemat

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  4 x Pratt&Whitney R-2800
Maksymalna moc  4 x 1765 kW (2400 KM)
Liczba pasażerów  107-135
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 43 m
Długość  29,90 m
Masy  
Maksymalna masa startowa  51 600 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość podróżna   380 km/h
Pułap  6 000 m
Zasięg  4 000 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}