Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


 Lavochkin La-250 Monino 2008Ławoczkin Ła-250

 

Ławoczkin Ła-250 Anakonda – radziecki, eksperymentalny myśliwiec będący elementem kompleksu przechwytującego K-15, w którego skład oprócz samolotu wchodziła stacja radiolokacyjna K-15 oraz dwa naprowadzane radiolokacyjnie pociski rakietowe powietrze-powietrze 275. Był to również ostatni samolot zaprojektowany i zbudowany w OKB Ławoczkina.

 

Historia - Wraz z rozpoczęciem zimnej wojny Stany Zjednoczone przystąpiły do infiltracji terytorium Związku Radzieckiego. W tym celu wykorzystywano między innymi samoloty zwiadowcze, które wykonywały loty w bezpośrednim sąsiedztwie granic ZSRR (jak również je przekraczały). Do połowy lat 50. XX wieku radzieckie lotnictwo myśliwskie pozostawało praktycznie bezradne w walce z odrzutowymi samolotami zwiadowczymi USA operującymi na bardzo wysokim pułapie. Wraz z pojawieniem się pierwszych naprowadzanych radiolokacyjnie pocisków rakietowych pojawiła się możliwość uzyskania efektywnego uzbrojenia do walki z intruzami.

 

Kostrukcja - Ła-250 był wolnonośnym, całkowicie metalowym, dwuosobowym średniopłatem z klasycznym usterzeniem. Kadłub o konstrukcji półskorupowej z dwoma wlotami powietrza po obu jego stronach, tuż za kabiną załogi. Załoga składała się z pilota i operatora stacji radiolokacyjnej, siedzących w układzie tandem. Trójpodporowe podwozie chowane w locie, przednie i główne do wnęk w kadłubie. Z uwagi na dużą masę samolotu opony do Ła-250 musiały być specjalnie zaprojektowane. Niestety były one nietrwałe i podatne na uszkodzenia.

 

Uzbrojenie - Samolot miał być uzbrojony w dwie rakiety powietrze-powietrze przenoszone na podskrzydłowych węzłach uzbrojenia. Podstawowa rakieta "275" o długości 5,7 m, rozpiętości 1,55 m i średnicy kadłuba 0,45 m, napędzana była silnikiem na ciekły materiał pędny o ciągu 27,7 kN i czasie pracy 23 sekundy. Masa startowa pocisku wynosiła 600 kg, masa głowicy bojowej 140 kg. Pocisk miał lecieć do celu z prędkością około 3600 km/h. Zasięg pocisku wynosił 27 kilometrów. Do końca 1958 roku dokonano dziewięciu próbnych odpaleń rakiety ze stanowiska naziemnego.

 

wikipedia.org