Samoloty zagraniczne

 

W wielu krajach, nie tylko Europy, ale całego świata silnie skoncentrowany jest przemysł lotniczy. Wynika to z bardzo wysokich kosztów produkcji samolotów, konieczności ponoszenia nakładów na prace badawczo-rozwojowe.

Duże znaczenie mają więc czynniki lokalizacji
- strategiczne
- klimatyczne (obszary o małych opadach zachmurzeniach)
- społeczne (o małym zaludnieniu - hałas)Najsilniej przemysł ten jest rozwinięty w Stanach Zjednoczonych, w których wytwarza się zarówno wiele rodzajów samolotów wojskowych, jak i ciężkie samoloty transportowe, pasażersie i niewielkie pasażerskie dla indywidualnych użytkowników. Dominują tu zakłady, z których wiele powstało w czasie II wojny światowej w regionie Pacyfiku w Seattle (gdzie obecnie wytwarza się Boeingi), Los Angeles, San Diego, Long Beach, Dallas – wytwarza się samoloty duże, a w New York, Baltimore i Filadelfii – samoloty małe.
Drugie miejsce zajmuje Rosja o rozwiniętej produkcji samolotów wojskowych i transportowych (Moskwa, Sankt Petersburg), dalej Francja (Paryż, Tuluza), Wielka Brytania (Manchester, Bristol, Cardiff, Kingston) i Ukraina (Charaków i Kijów).

Warto tu zwrócic uwagę, iż np. w Stanach Zjednoczonych produkcja samolotów wojskowych, pasażerskich, urządzeń rakietowych i kosmicznych (sztuczne satelity, promy kosmiczne) jest skupiona na wybrzeżu pacyficznym, w Seattle (fabryki koncernu Boeing), Los Angeles i San Diego (zakłady firm Douglas i Lockheed - głównie samoloty wojskowe i satelity). W Antipole Valley w pobliżu Los Angeles znajduje się główny w świecie ośrodek montażu samolotów, a także centrum badawczo-doświadczalne. Nowe zakłady lotnicze powstały m.in. w Dallas-Fort Worth, Saint Louis, Kansas i Atlancie...

Zagraniczne
Zagraniczne samoloty pasażerskie Pasażerskie henschel hs126 Rozpoznawcze
Zagraniczne samoloty myśliwskie Myśliwskie il2 sturmovik Szturmowe
Zagraniczne samoloty bombowe Bombowe DeHavilland Single Otter Harbour Air Łodzie latające i wodnosamoloty
Zagraniczne samoloty transportowe Transportowe 800px-HMH-461 det a in afghanistan Śmigłowce
samolot doświadczalny Doświadczalne Sportowe i szkolne
    Pozostałe zagraniczne samoloty Inne


JW

 alt alt alt
Oznaczenia na samolotach niektórych państw