Podstawowe szkolenie szybowcowe to wstęp do wielkiej przygody jaką jest szybownictwo. To najczęściej również pierwsze kroki w karierze większości zawodowych pilotów. W filmie tym można zobaczyć czego musi nauczyć się młody pilot zanim po raz pierwszy samodzielnie wzbije się w powietrze. Nie tylko dla fanów lotnictwa!
 
 
 

Dla żółtodziobów to właśnie szybownictwo jest pierwszym krokiem do prawdziwego latania. Od szybowców przecież swoją przygodę z lataniem rozpoczął Mirosław Hermaszewski, polski kosmonauta. Więc może i Ty startując od szybowców wylądujesz w kosmosie?

To właśnie doświadczenia szybownicze i wszystko co z takim lataniem jest związane uratowało wielu pasażerów samolotów pasażerskich, których piloci cieszący się umiejętnościami szybowników przed tragedią. Przytoczyć tu można choćby znakomity manewr pilota na rzece Hudson w Stanach Zjednoczonych.
Szybownictwo to najczystsza forma latania, wymagająca jednak największej dyscypliny i niekończoncej się nauki. Jest to także pasja i sposób na życie, który uzależnia. Większość z pilotów samolotów turystycznych, czy tez pasażerskich liniowców nigdy nie porzuciła szybownictwa i w każdej wolnej chwili wraca do niego.

Przygoda z szybownictwem rozpoczyna się od szkolenia podstawowego. Można je odbyć w każdym praktycznie macierzystym aeroklubie. Składa się ono z części teoretycznej oraz praktycznej z liczbą mniej więcej 40 lotów z instruktorem i 10 lotów samodzielnych. Wtedy można wykonywać loty samodzielne niedaleko lotniska i pod nadzorem instruktora na ziemi.

Po 35 godzinach nalotu na szybowcach i odbyciu szkolenia z pierwszych dwóch ćwiczeń akrobacji podstawowej, a także wykonaniu przelotu samodzielnego lub z instruktorem na odległość przynajmniej 50 km można podejść do egzaminów teoretycznych do licencji pilota szybowcowego.

Po zdaniu egzaminów teoretycznych, odbywa się egzamin praktyczny. Po ich zaliczeniu otrzymujemy licencję pilota szybowcowego zwaną PL(G).
Jeśli chcemy zrobic karierę w szybownictwie możemy odbyć także kolejne szkolenia z akrobacji podstawowej, wyższej i
wyczynowej.