img_1261572249_209

foto. Michał Fiszer

Śmigłowiec/helikopter – statek powietrzny cięższy od powietrza, napędzany wirnikiem lub systemem wirników wytwarzających siłę nośną oraz ciąg potrzebny do ruchu postępowego. Wirniki zbudowane są z odpowiednio wyprofilowanych łopat osadzonych w głowicy. Śmigłowce charakteryzują się pionowym startem i lądowaniem. Mogą poruszać się do przodu, tyłu oraz w boki.

 

W dziale:

 

 

Nazwa helikopter wzięła się z greckich słów ‘heliks’ – skręcony oraz ‘pteron’ – skrzydło. Historia helikopterów sięga już czasów Leonarda Da Vinci, który na podstawie swoich wizji projektował modele różnych maszyn w tym wiropłatów. Pomimo tych projektów dopiero w 1907r. odbył się pierwszy lot helikoptera konstrukcji francuskiego producenta rowerów Paula Cornu. Maszyna ta mogła unosić się na wysokości 1-1,5m przez około jedną minutę. Pierwszy w pełni sterowny śmigłowiec pojawił się nie całe 30 lat później w Niemczech. Był to Focke-Wulf Fw-61, który wyglądem przypominał standardowy samolot wyposażony w wirniki na końcach stelaży przypominających skrzydła. Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze, które zostały zniszczone po bombardowaniu Berlina podczas II Wojny Światowej.

Osobą uznawaną za ‘ojca’ wiropłatów jest rosyjski konstruktor pracujący w USA – Igor Sikorsky. To On w 1940r. zaprojektował pierwszy helikopter z wirnikiem głównym (nośnym) i śmigłem ogonowym. Był to Vought-Sikorsky 300 i to układ jego wirników został nazwany ‘klasycznym’ – termin ten jest używany po dziś dzień.

Pierwszym śmigłowcem, który trafił do służby był niemiecki Flettner Fl-282 używany jako maszyna rozpoznawcza i łącznikowa.

To właśnie podczas II Wojny Światowej zauważono jak przydatne są wiropłaty pionowego startu i lądowania. Do dziś śmigłowce używane są w wielu dziedzinach i spisują się doskonale.

 

Rodzaje śmigłowców:

Cywilne: wielozadaniowe, transportowe

Wojskowe: wielozadaniowe, transportowe, szturmowe, obserwacyjno-rozpoznawcze, morskie