Henryk Juszczak, Kaliskie skrzydła

Wyd. Agencja Promocji Miasta – Tomasz Chlebba, Kalisz 2019

 

Kaliskie_skrzydla.jpg

   Książka Kaliskie skrzydła autorstwa Henryka Juszczaka to opracowanie historii lotnictwa na terenie Kalisza na przestrzeni 100 lat. Publikacja zaczyna się od opisu lotów aeroplanu w 1912-1913 roku na ziemi kaliskiej. Kolejne strony są poświęcone istnieniu Koła Lotniczego założonego przez Władysława Kozłowskiego (1924 r.) z opisem działań kaliskiej młodzieży zainteresowanej pracą lotniczą. Ukazano sylwetki postaci związanych z kaliskim lotnictwem, tj. Józefa Grzmilasa, Tadeusza Grzmilasa, Bolesława i Józefa Adamowiczów z opisami zbudowanych lub skonstruowanych przez nich samolotów. Poruszono też temat Kaliskiego Komitetu Powiatowego z charakterystyką jego działalności m.in. na rzecz szybownictwa. W 1938 roku w ramach akcji propagandowych lotów pasażerskich zainteresowany kaliszanin mógł wsiąść za 8 zł do szybowca i wzbić się w niebo! Dzięki lekturze dowiadujemy się, jak duże było zainteresowanie szybownictwem w Kaliszu.

   Przedstawienie lotniczych działań kampanii wrześniowej w książce zaczyna się od przytoczenia graficznego tekstu z pamiętników wojskowych pilotów działających na terenie miasta. Umieszczono zapisy operacyjne, relacje, opisy zasadzek i niemieckiego lotniska na terenie Szczypiorna. Kolejno autor przedstawił sylwetki wojskowych pilotów związanych z Kaliszem m.in. Antoniego Cholajdy,Waleriana Sosińskiego, którzy walczyli w bitwie o Anglię, a także lotników ziemi Kaliskiej m.in. Tadeusza Nowaka. Nakreślono również wypadki lotnicze na terenie miasta, a także powstanie Ligi Lotniczej Aeroklubu Ziemi Kaliskiej po skończeniu wojny oraz współczesny rozwój przemysłu lotniczego.

   Autor przy tworzeniu książki skorzystał zarówno z lokalnych źródeł pisanych, jak np. Gazeta Kaliska, jak też ogólnopolskich, których skany możemy zobaczyć w wielu miejscach w książce. Można zatem poczytać oryginalne teksty z epoki, bez konieczności przesiadywania w archiwum. Ta albumowa kronika jest bogato opatrzona fotografiami samolotów i ich planami konstrukcyjnymi, wycinkami z gazet, a także wszelkimi dokumentami materialnymi związanymi z poruszanym tematem. Książka jest dopracowana pod względem wykorzystania źródeł historycznych i ich analizy w kontekście lokalnej specyfiki.

   Warto nadmienić, że Henryk Juszczak jest prekursorem akrobacji lotniczej w Aeroklubie Ostrowskim, więc książka pod piórem takiego pasjonata bardzo dobrze oddaje ducha kaliskiego lotnictwa. Jest to dobra okazja, aby czytelnik zapoznał się z historycznym rozwojem lokalnego lotnictwa z Kalisza i okolic. Ponadto w książce znaleźć można osobno suplement z opisem wojennych wspomnień Józefa Olejnika, kaliszanina związanego m.in. z modelarstwem. Jeśli chcecie się dowiedzieć szczegółów dotyczących historii lotnictwa w Kaliszu, przeczytać lokalne ciekawostki – sięgajcie po Kaliskie skrzydła!

 

 

Autor: Monika Mandela

Link do strony wydawnictwa

 

 

Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935-1939 Zbiory Muzeum Wojska Polskiego

praca zbiorowa. Warszawa 2019, Wyd. Vesper

 

Publikacja Muzeum Wojska Polskiego jest drugim wydaniem dotyczącym historii polskiej wojskowości w latach 1935-1939. Katalog zawiera fotografie pamiątek z tego okresu, które są w zbiorach muzeum. Są one odpowiednio opisane, zawierają szczegółowe informacje na temat historii przedmiotu czy też zdjęcia. Jest to ciekawa pozycja dla wszystkich, którzy chcą zaczerpnąć historycznej wiedzy z obejrzeniem materialnych pamiątek, jak mundury, sztandary, broń czy też innych zabytków bez wychodzenia do muzeum.

W pozdrozdziale dotyczącym historii wojskowego lotnictwa znajdziemy kilka fotografii mundurów pilotów wojskowych z dokładnym opisem emblematów. Możemy zobaczyć też jak wyglądała hauba lotnicza z 1938 roku lub jakie było uzbrojenie w lotnictwie. Przy okazji opisów zbiorów, przywołano kilka nazwisk pilotów o różnej randze, np. Jana Pawła Falkowskiego. Na stronach katalogu są też odznaki pamiątkowe, odznaczenia i trofea.

Odnaleźć można też kilka autentycznych fotografii załogi, jak też rysunków autorstwa Janusza Grabiańskiego odnoszących się do tej tematyki. Zachęcamy do lektury, historię Wojska Polskiego tworzyli ludzie z krwi i kości, zaś książka jest hołdem dla ich pracy, poświęcenia, jest więc naszym dziedzictwem narodowym.

 

Autor: Monika Mandela

 

wrzesien-1939-wojsko-polskie-1935-1939-oprawa-twarda.jpg

Państwowe Zakłady Lotnicze (PZL) utworzono w roku 1928 w Warszawie na Mokotowie. Dyrektorem został inż. Witold Rumbowicz (1.12.1927-8.02.1935 r.).

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik powstała w 1951 r. jako pierwszy budowany od podstaw zakład przemysłu lotniczego po wojnie.

Państwowe Zakłady Lotnicze- Wytwórnia Płatowców nr 2 w Mielcu została wybudowana w latach 1938-1939 w Centralnym Okręgu Przemysłowym jako filia PZL WP-1, lecz półtora raza większa od zakładu macierzystego.

Polskie formacje powstawały głównie na terenach zagranicznych, jednak Polacy, którzy tam służyli, stanowili trzon powstałego później lotnictwa polskiego. Jak daje się zauważyć, początki lotnictwa polskiego nieodłącznie wiążą się z lotnictwem wojskowym. Pierwszy lot bojowy polskiego samolotu odbył się 5 listopada 1918 roku. Równocześnie utworzono wtedy Dowództwo Wojsk Lotniczych - pierwszą organizację lotnictwa wojskowego.

W marcu 1939 Sztab Lotnictwa przy Sztabie Głównym przy pojawiających się pogłoskach możliwości wybuchu kolejnej wojny, przystąpił do przetwarzania sił lotniczych z organizacji pokojowej na wojenną. Nie udało się to w pełni. Na początku II wojny światowej lotnictwo polskie dysponowało zaledwie 400 samolotami, w dużej mierze przestarzałymi technicznie. Polacy we wrześniu 1939 roku zestrzelili jednak ponad 200 samolotów niemieckich.jastrzab

OPIS KATEGORII 1 PUŁK LOTNICZY - HISTORIA DO 1939

OPIS KATEGORII 2 PUŁK LOTNICZY - HISTORIA DO 1939

No tutaj to chyba tylko Ikar i aniołowie